PAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ

Paulina Piotrowska z klasy IIIa odniosła wielki sukces – w dniach 7-11 kwietnia 2013 roku uczennica uczestniczyła w etapie centralnym XXXVII Olimpiady Artystycznej. Paulina, przed rozpoczęciem zawodów, całą niedzielę spędziła w Muzeum Narodowym, aby oswoić się zasobami Galerii Malarstwa Polskiego, dziełami malarstwa europejskiego, zapoznać się z układem samego muzeum, gdyż jeden z etapów egzaminu to opis dzieł ze zbiorów muzealnych. Przed Pauliną stało więc trudne zadanie, zwłaszcza, że od kilku lat w olimpiadzie biorą udział również licea plastyczne, mające przez cztery lata nauki po kilka godzin historii sztuki w tygodniu.

Pierwszym zadaniem, z którym musiała się zmierzyć przyszła finalistka był test sprawdzający wiedzę z historii sztuki, polegający na odpowiadaniu na pytania do ukazujących się slajdów. Zarówno uczestnicy olimpiady jak i opiekunowie uznali tegoroczne zadanie za wyjątkowo trudne: ilustracje ukazywały często fragmenty dzieł lub wnętrza zabytków, budowle pokazane były w nietypowych ujęciach a pytania często dotyczyły nie tylko rozpoznania i określenia stylu, ale również datowania, znajomości mecenatów artystycznych, umiejscowienia dzieł w odpowiednich muzeach i galeriach.

Kolejnym etapem była praca pisemna – analiza i interpretacja porównawcza zestawu dwóch dzieł (obrazów lub rzeźb), znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Spośród sześciu zestawów do Paulina wybrała dwa „Opętanie” Wojciecha Weissa, malarza związanego z symbolizmem i ekspresjonizmem oraz obraz „Tańczący krąg” niemieckiego symbolisty i ekspresjonisty, Franza von Stucka, jednego z założycieli Secesji Monachijskiej.

Paulina, dzięki swej ciężkiej pracy i zaangażowaniu uzyskała tytuł finalisty i zwolniona jest z egzaminu maturalnego z historii sztuki (100 %). Może też poza weryfikacją dostać się na wile kierunków renomowanych uczelni. Sukces uczennicy jest jednocześnie sukcesem szkoły, którą reprezentowała. Gratulacje i wyrazy uznania!

tekst: Tadeusz Banowski

PAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJPAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJPAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ

Polish English German Italian Slovenian Spanish
buy Lyrica 150 mg online buy modafinil singapore Biuletyn Informacji Publicznej

 perspektywy

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 cheap nfl jerseys