PAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ

Paulina Piotrowska z klasy IIIa odniosła wielki sukces – w dniach 7-11 kwietnia 2013 roku uczennica uczestniczyła w etapie centralnym XXXVII Olimpiady Artystycznej. Paulina, przed rozpoczęciem zawodów, całą niedzielę spędziła w Muzeum Narodowym, aby oswoić się zasobami Galerii Malarstwa Polskiego, dziełami malarstwa europejskiego, zapoznać się z układem samego muzeum, gdyż jeden z etapów egzaminu to opis dzieł ze zbiorów muzealnych. Przed Pauliną stało więc trudne zadanie, zwłaszcza, że od kilku lat w olimpiadzie biorą udział również licea plastyczne, mające przez cztery lata nauki po kilka godzin historii sztuki w tygodniu.

Pierwszym zadaniem, z którym musiała się zmierzyć przyszła finalistka był test sprawdzający wiedzę z historii sztuki, polegający na odpowiadaniu na pytania do ukazujących się slajdów. Zarówno uczestnicy olimpiady jak i opiekunowie uznali tegoroczne zadanie za wyjątkowo trudne: ilustracje ukazywały często fragmenty dzieł lub wnętrza zabytków, budowle pokazane były w nietypowych ujęciach a pytania często dotyczyły nie tylko rozpoznania i określenia stylu, ale również datowania, znajomości mecenatów artystycznych, umiejscowienia dzieł w odpowiednich muzeach i galeriach.

Kolejnym etapem była praca pisemna – analiza i interpretacja porównawcza zestawu dwóch dzieł (obrazów lub rzeźb), znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Spośród sześciu zestawów do Paulina wybrała dwa „Opętanie” Wojciecha Weissa, malarza związanego z symbolizmem i ekspresjonizmem oraz obraz „Tańczący krąg” niemieckiego symbolisty i ekspresjonisty, Franza von Stucka, jednego z założycieli Secesji Monachijskiej.

Paulina, dzięki swej ciężkiej pracy i zaangażowaniu uzyskała tytuł finalisty i zwolniona jest z egzaminu maturalnego z historii sztuki (100 %). Może też poza weryfikacją dostać się na wile kierunków renomowanych uczelni. Sukces uczennicy jest jednocześnie sukcesem szkoły, którą reprezentowała. Gratulacje i wyrazy uznania!

tekst: Tadeusz Banowski

PAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJPAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJPAULINA PIOTROWSKA - FINALISTKA OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ

Polish English German Italian Slovenian Spanish
source url Biuletyn Informacji Publicznej follow site

Platforma ePUAP

e-Dziennik

Zapraszamy na:

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Wydarzenia

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 cheap nfl jerseys