Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny

8W ramach obchodów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny naszą szkołę odwiedzili ciekawi prelegenci. Cykl spotkań rozpoczęły warsztaty na temat stylów wychowania w rodzinie, które poprowadziła Pani Marta Makowska - absolwentka Nauk o Rodzinie. Licealiści poznali zalety i wady relacji   autokratycznych, demokratycznych i liberalnych, a następnie, pracując w grupach, prezentowali je w praktyce w postaci scenek dramowych. Ćwiczenia miały duży walor edukacyjny, gdyż skłaniały do refleksji nad przyczynami i skutkami zachowań zarówno dorosłych, jak i młodzieży.

Z kolei dr Mirosława Paśko – lekarz chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie medycyny pracy oraz medycyny paliatywnej, przygotowała prelekcję, której myślą przewodnią było pytanie: czy może być szczęśliwe życie staruszka? W trakcie wykładu starała się uświadomić młodzieży, że jakość życia w podeszłym wieku zależy od tego, w jaki sposób człowiek dbał o zdrowie w młodości. W przystępny sposób wyjaśniła , jak funkcjonuje ludzki organizm i jakie znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia. Bardzo ważnym aspektem, co wielokrotnie podkreślała Pani doktor, jest zaspokajanie nie tylko potrzeb materialnych, ale przede wszystkim duchowych, poczucie spełnienia i wewnętrzne zadowolenie. Zwracała również uwagę na to, że osoby potrafiące nawiązać dobre relacje z innymi, mające poczucie spełnienia są w stanie zaakceptować naturalny proces starzenia się organizmu oraz związane z chorobą cierpienie. Mówiła też o potrzebie akceptacji, miłości, a także wartości przyjaźni, która daje radość i siłę do zmagania się z trudami życia.

Pani doktor w ciekawy sposób odwoływała się do wiedzy z zakresu medycyny, psychologii i socjologii, a także podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z towarzyszeniem ludziom nieuleczalnie chorym i w podeszłym wieku.

Kończąc spotkanie, Pani doktor zachęciła młodzież do zainteresowania się studiami medycznymi, a zainteresowane osoby zaprosiła do indywidualnego kontaktu.

Rozległa wiedza, empatia i niezwykła osobowość Pani Mirosławy Paśko sprawiły, że spotkanie było niezapomnianą lekcją uwrażliwienia na drugą osobę oraz skłaniało do refleksji nad dokonywanymi wyborami i jakością życia każdego z nas.

Nieco inny charakter miało spotkanie z Panem Dariuszem Andrzejewskim, który przybył do szkoły w roli - jak sam określił - regionalisty, choć na co dzień jest urzędnikiem, piastuje stanowisko zastępcy Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pasją Pana Andrzejewskiego jest lokalna historia, zwłaszcza ta zapisana na starych dokumentach i pocztówkach, sam posiada ich 250 sztuk. Jedna z nich jest szczególna, wysłana bowiem została w 1902 roku do Nowego Jorku i jak widać jej historia zatoczyła koło, gdyż wróciła do Nowego Miasta. Prelegent jak na kolekcjonera przystało przyniósł część swoich zbiorów, wśród nich bezcenna jest mapa naszego miasta z 1655 roku. Pan Dariusz Andrzejewski ze swadą właściwą pasjonatom opowiedział młodzieży o życiu nowomieszczan przed II wojną światową, prezentując niezwykły urok znanych nam placów, uliczek i budynków. Obecni na sali z poruszeniem słuchali o nowomiejskich jarmarkach, praniu bielizny w Drwęcy, randkach pod bocianem czy wyjazdach ze stacji Montowo do Ameryki. Na pewno niewielu na sali wiedziało, że w Nowym Mieście było 5 hoteli i kilkanaście sklepów kolonialnych, a regulamin Gimnazjum zabraniał wyjazdu z miasta bez zgody dyrekcji.

Na koniec Pan Andrzejewski podarował szkole swoją książkę Dawne Nowe Miasto w stu ilustrowanych opowieściach. Zachęcamy do jej czytania.

Uwieńczeniem inicjatyw jest wystawa fotograficzna, której idea wpisuje się w tegoroczne obchody Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Autorami zdjęć są uczniowie wszystkich klas, którzy podczas spacerów uwiecznili piękno naszej małej ojczyzny.

Wszystkie spotkania odbyły się z inicjatywy nauczycielek języka polskiego - Elżbiety Szcześniak i Beaty Zielińskiej.

Warmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni Rodziny

Polish English German Italian Slovenian Spanish
buy dapoxetine singapore Biuletyn Informacji Publicznej go right here

160 lecie Norwida

Platforma ePUAP

e-Dziennik

Zapraszamy na:

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Wydarzenia

Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 cheap nfl jerseys