Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny

8W ramach obchodów Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny naszą szkołę odwiedzili ciekawi prelegenci. Cykl spotkań rozpoczęły warsztaty na temat stylów wychowania w rodzinie, które poprowadziła Pani Marta Makowska - absolwentka Nauk o Rodzinie. Licealiści poznali zalety i wady relacji   autokratycznych, demokratycznych i liberalnych, a następnie, pracując w grupach, prezentowali je w praktyce w postaci scenek dramowych. Ćwiczenia miały duży walor edukacyjny, gdyż skłaniały do refleksji nad przyczynami i skutkami zachowań zarówno dorosłych, jak i młodzieży.

Z kolei dr Mirosława Paśko – lekarz chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie medycyny pracy oraz medycyny paliatywnej, przygotowała prelekcję, której myślą przewodnią było pytanie: czy może być szczęśliwe życie staruszka? W trakcie wykładu starała się uświadomić młodzieży, że jakość życia w podeszłym wieku zależy od tego, w jaki sposób człowiek dbał o zdrowie w młodości. W przystępny sposób wyjaśniła , jak funkcjonuje ludzki organizm i jakie znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia. Bardzo ważnym aspektem, co wielokrotnie podkreślała Pani doktor, jest zaspokajanie nie tylko potrzeb materialnych, ale przede wszystkim duchowych, poczucie spełnienia i wewnętrzne zadowolenie. Zwracała również uwagę na to, że osoby potrafiące nawiązać dobre relacje z innymi, mające poczucie spełnienia są w stanie zaakceptować naturalny proces starzenia się organizmu oraz związane z chorobą cierpienie. Mówiła też o potrzebie akceptacji, miłości, a także wartości przyjaźni, która daje radość i siłę do zmagania się z trudami życia.

Pani doktor w ciekawy sposób odwoływała się do wiedzy z zakresu medycyny, psychologii i socjologii, a także podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z towarzyszeniem ludziom nieuleczalnie chorym i w podeszłym wieku.

Kończąc spotkanie, Pani doktor zachęciła młodzież do zainteresowania się studiami medycznymi, a zainteresowane osoby zaprosiła do indywidualnego kontaktu.

Rozległa wiedza, empatia i niezwykła osobowość Pani Mirosławy Paśko sprawiły, że spotkanie było niezapomnianą lekcją uwrażliwienia na drugą osobę oraz skłaniało do refleksji nad dokonywanymi wyborami i jakością życia każdego z nas.

Nieco inny charakter miało spotkanie z Panem Dariuszem Andrzejewskim, który przybył do szkoły w roli - jak sam określił - regionalisty, choć na co dzień jest urzędnikiem, piastuje stanowisko zastępcy Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pasją Pana Andrzejewskiego jest lokalna historia, zwłaszcza ta zapisana na starych dokumentach i pocztówkach, sam posiada ich 250 sztuk. Jedna z nich jest szczególna, wysłana bowiem została w 1902 roku do Nowego Jorku i jak widać jej historia zatoczyła koło, gdyż wróciła do Nowego Miasta. Prelegent jak na kolekcjonera przystało przyniósł część swoich zbiorów, wśród nich bezcenna jest mapa naszego miasta z 1655 roku. Pan Dariusz Andrzejewski ze swadą właściwą pasjonatom opowiedział młodzieży o życiu nowomieszczan przed II wojną światową, prezentując niezwykły urok znanych nam placów, uliczek i budynków. Obecni na sali z poruszeniem słuchali o nowomiejskich jarmarkach, praniu bielizny w Drwęcy, randkach pod bocianem czy wyjazdach ze stacji Montowo do Ameryki. Na pewno niewielu na sali wiedziało, że w Nowym Mieście było 5 hoteli i kilkanaście sklepów kolonialnych, a regulamin Gimnazjum zabraniał wyjazdu z miasta bez zgody dyrekcji.

Na koniec Pan Andrzejewski podarował szkole swoją książkę Dawne Nowe Miasto w stu ilustrowanych opowieściach. Zachęcamy do jej czytania.

Uwieńczeniem inicjatyw jest wystawa fotograficzna, której idea wpisuje się w tegoroczne obchody Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Autorami zdjęć są uczniowie wszystkich klas, którzy podczas spacerów uwiecznili piękno naszej małej ojczyzny.

Wszystkie spotkania odbyły się z inicjatywy nauczycielek języka polskiego - Elżbiety Szcześniak i Beaty Zielińskiej.

Warmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni RodzinyWarmińsko - Mazurskie Dni Rodziny

Polish English German Italian Slovenian Spanish
buy Dilantin online buy priligy in india online Biuletyn Informacji Publicznej

 perspektywy

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 cheap nfl jerseys