Dni Mózgu

Dnia 20 marca 2015 roku uczniowie klas 2b, 3b, 2e i 3e uczestniczyli w warsztatach i wykładach zorganizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego z okazji Dnia Mózgu. Licealiści wzięli między innymi udział w zajęciach poświęconych mechanizmom powstawania błędów myślenia. Czym są błędy myślenia? Kiedy je popełniamy i dlaczego?

Jak można się przed nimi uchronić? Czy zawsze błąd myślenia jest zjawiskiem negatywnym? Na te i szereg innych pytań uczniowie znaleźli odpowiedzi w trakcie warsztatów.
Niezwykle cenne okazały się zajęcia praktyczne, bowiem uczestnicy wyjazdu samodzielnie przeprowadzili sekcję dżdżownicy, mieli również okazję wypreparować tkankę nerwową. Brali też udział w demonstracji oraz własnoręcznym wykonaniu preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli atlas mózgu i układ nerwowy bezkręgowców oraz poznawali budowę i różnorodność neuronów i komórek glejowych, a także metody wizualizacji tkanek.


Pasjonaci biologii uczestniczyli również w w wykładach poświęconychh ukazywaniu zaburzeń psychicznych w filmach oraz  neurobiologii samobójstwa. Prowadzący dokonali  m.in.  przeglądu badań pośmiertnych przeprowadzonych na materiale z Magdeburskiego Banku Mózgów i oceny neurohistologicznej wybranych struktur sieci neuronalnej, istotnej dla zaburzeń afektywnych, schizofrenii i procesów prowadzących do samobójstwa.  
Mamy nadzieję, że udział w Dniach Mózgu zainspiruje uczniów do własnych poszukiwań badawczych,a umiejętności zdobyte w trakcie zajęć praktycznych przydadzą się na lekcjach biologii i egzaminie maturalnym.
Wyjazd odbył sę z inicjatywy nauczycielek biologii Pauliny Orłowskiej i Justyny Haski.

tekst: Beata Zielińska

Dni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni Mózgu

zdj. Lucyna Ewertowska

Polish English German Italian Slovenian Spanish
buy generic Lyrica india Biuletyn Informacji Publicznej have a peek here

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Sierpień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.