Dni Mózgu

Dnia 20 marca 2015 roku uczniowie klas 2b, 3b, 2e i 3e uczestniczyli w warsztatach i wykładach zorganizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego z okazji Dnia Mózgu. Licealiści wzięli między innymi udział w zajęciach poświęconych mechanizmom powstawania błędów myślenia. Czym są błędy myślenia? Kiedy je popełniamy i dlaczego?

Jak można się przed nimi uchronić? Czy zawsze błąd myślenia jest zjawiskiem negatywnym? Na te i szereg innych pytań uczniowie znaleźli odpowiedzi w trakcie warsztatów.
Niezwykle cenne okazały się zajęcia praktyczne, bowiem uczestnicy wyjazdu samodzielnie przeprowadzili sekcję dżdżownicy, mieli również okazję wypreparować tkankę nerwową. Brali też udział w demonstracji oraz własnoręcznym wykonaniu preparatów mokrych tkanki nerwowej szczura. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli atlas mózgu i układ nerwowy bezkręgowców oraz poznawali budowę i różnorodność neuronów i komórek glejowych, a także metody wizualizacji tkanek.


Pasjonaci biologii uczestniczyli również w w wykładach poświęconychh ukazywaniu zaburzeń psychicznych w filmach oraz  neurobiologii samobójstwa. Prowadzący dokonali  m.in.  przeglądu badań pośmiertnych przeprowadzonych na materiale z Magdeburskiego Banku Mózgów i oceny neurohistologicznej wybranych struktur sieci neuronalnej, istotnej dla zaburzeń afektywnych, schizofrenii i procesów prowadzących do samobójstwa.  
Mamy nadzieję, że udział w Dniach Mózgu zainspiruje uczniów do własnych poszukiwań badawczych,a umiejętności zdobyte w trakcie zajęć praktycznych przydadzą się na lekcjach biologii i egzaminie maturalnym.
Wyjazd odbył sę z inicjatywy nauczycielek biologii Pauliny Orłowskiej i Justyny Haski.

tekst: Beata Zielińska

Dni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni MózguDni Mózgu

zdj. Lucyna Ewertowska

Polish English German Italian Slovenian Spanish
Click This Link how to buy nolvadex online Biuletyn Informacji Publicznej

 perspektywy

goniec logo
kl
bylogia
fanbookmoodlecool logoszkola wierna dz 1100 lat niepodlegloscsoulszkola pilotaz

 wpia logo

mail poczta

 

 

 

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Copyright © 2015
Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

 cheap nfl jerseys